Finančáky ztěžují získání bonusu, tvrdí živnostníci. Postup úřadů mají za nezákonný

Publikováno 24.01.2022

Finanční správa postupuje při posuzování žádostí o kompenzační bonus a hodnocení podmínek procesně nezákonným a navíc příliš omezujícím způsobem. Ve společném prohlášení to v pondělí uvedli vrcholní představitelé Hospodářské komory, Komory daňových poradců, Svazu obchodu a cestovního ruchu a Asociace malých a středních podniků a živnostníků.

Kompenzační bonus je příspěvek od státu podnikatelům zasaženým dopady protiepidemických opatření.

Finanční správa vyloučila, že by plošně odmítala žádosti podnikatelů z konkrétních oborů, a uvádí, že každou žádost posuzuje jednotlivě.

Tvrzení o restriktivnějším postupu odmítlo i ministerstvo financí (MF). Resort uvedl, že úřady vyplatí bonus v drtivé většině případů. "Z dosud přijatých žádostí ke zpracování byl bonus vyplacen nebo je v procesu vyplacení zhruba u 97 procent žádostí. Nelze proto souhlasit s tvrzením, že finanční úřady postupují při vyplácení kompenzačního bonusu restriktivněji než v předchozích obdobích," uvedlo v pondělí ministerstvo.

Nicméně profesní svazy uvádějí, že žadatele o bonus, které podle posouzení finančních úředníků přímo a bezprostředně nezasáhla krizová opatření, vyzývají úřady například e-mailem nebo telefonicky k doložení oprávněnosti nároků a stanovují jim velmi krátkou dobu na reakci.

Pokud žadatel nepřesvědčí úředníka o oprávněnosti nebo pokud na tuto komunikaci nereaguje, pak úřad formálně rozhodně o zastavení řízení o žádosti jako o podání zjevně právně nepřípustném podle daňového řádu. "Tento procesní postup je postupem zcela zřejmě nezákonným," stojí v prohlášení.

Profesní svazy také uvádějí, že finanční správa se pokouší žadatele takzvaně kádrovat podle jednotlivých oborů. Ta přitom uvedla, že základním předpokladem pro posouzení jednotlivých případů je detailní znalost skutkových okolností vycházejících z obsahu žádosti, případně dalších skutečností zjištěných při prověřování existence nároku na kompenzační bonus.

Poukázala na to, že existují i profese, kde je třeba nepřímý zásah opatřeními podle zákona o kompenzačním bonusu vyjasnit, protože přímo patrný být nemusí. U těchto profesí pak bude četnost kontaktu ze strany správce kompenzačního bonusu vyšší, pokud dané vysvětlení neposkytne žadatel již souběžně se žádostí, uvedla finanční správa.

Ministerstvo dodává, že u dosud otevřených žádostí úřady zpravidla z důvodu pochybnosti o oprávněnosti nároku vstupují v kontakt se žadatelem. "Standardně se tak děje neformální komunikací prostřednictvím e-mailu či telefonu za účelem zjištění podrobností k propadu jejich tržeb," tvrdí úřad.

"Dodáváme také, že MF ani GFŘ (Generální finanční ředitelství) jednoznačně nevydala žádné paušální pravidlo o nepřiznávání kompenzačního bonusu lidem pracujícím v určitém segmentu ekonomiky či v konkrétní profesní skupině," uvedlo ministerstvo.

Nicméně organizace v prohlášení uvádějí, že aktuální postup Finanční správy ČR shledávají nezákonným z hlediska procesního i hmotného. "A v rozporu se smyslem a účelem kompenzačního bonusu (tak jak je mimo jiné uveden v důvodové zprávě k zákonu o kompenzačním bonusu a jak byl opakovaně deklarován ze strany ministerstva financí i ze strany Finanční správy ČR), kterým je rychlá a jednoduchá pomoc podnikatelům, postiženým na svém podnikání šířením infekce covid-19," stojí dále v prohlášení.

Svazy proto žádají vedení finanční správy i ministerstvo financí o rychlou nápravu.

Finanční správa zatím vyplatila 9982 žádostí o nový kompenzační bonus pro letošní rok za zhruba 335 milionů korun. Podnikatelé mohou žádat až o 40 000 korun v rámci prvního období od 22. listopadu 2021 do 31. prosince 2021.


Zdroj: Aktualne.cz, 24.01.2022 (12:06:08)