Daňové a účetní změny v roce 2016

Publikováno 06.01.2016

Přinášíme základní přehled novinek z oblasti daně z příjmů, DPH a účetnictví.

  • Důležitou novinkou pro plátce DPH je od 1.1.2016 povinnost podávat kontrolní hlášení. Podání nového tvrzení upravuje novela zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty. Kontrolní hlášení je nový druh daňového tvrzení, které nenahrazuje řádné daňové přiznání k DPH ani souhrnné hlášení. Prvním obdobím, za které se podává první kontrolní hlášení, je leden 2016, respektive 1. čtvrtletí 2016. Podání kontrolního hlášení musí být učiněno výhradně elektronickou formou. Finanční správa ke kontrolnímu hlášení připravila webovou stránku, na které získáte podrobnější informace.
  • Rozšíření režimu reverse charge. Změna spočívá v tom, že od roku 2016 bude DPH z prodeje nemovitosti platit kupující.
  • Od ledna 2016 musí všichni plátci DPH podávat přiznání elektronicky. Přestává platit výjimka pro fyzické osoby, jejichž obrat za nejvýše 12 bezprostředně předcházejících po sobě jdoucích kalendářních měsíců nepřesáhl 6 mil. Kč, neboť tito plátci byli oprávnění podávat přiznání k DPH v listinné podobě.
  • Se zvýšením minimální mzdy na 9 900 Kč se zvyšuje i maximální sleva na dani za umístnění vyživovaného dítěte v zařízení péče o děti předškolního věku. Zároveň se zpřísňuje definice předškolního zařízení. Zvyšuje se i částka pro osvobození důchodu nebo penzí do výše 356 400 Kč, tedy do 29 700 Kč měsíčně.
  • Je navrhováno zvýšení částek daňového zvýhodnění na druhé, třetí a každé další dítě. U druhého dítěte vzroste daňové zvýhodnění z 15 804 Kč na 17 004 Kč ročně a u třetího a dalšího dítěte vzroste částka z 17 004 Kč na 20 604 Kč ročně. Návrh zákona je nyní ve Sněmovně a bude-li schválen, v platnost by mohl vstoupit v březnu. Samotný zákon je navržen tak, aby sleva byla v ročním zúčtování poskytnuta zpětně i za měsíce, ve kterých zákon ještě nebude v roce 2016 platit.
  • Novela zákona o účetnictví od 1. ledna 2016 zavádí kategorizaci účetních jednotek, a to na mikro, malé, střední a velké. Rozhodující kritéria pro zařazení účetní jednotky jsou hodnota aktiv firmy, čistý obrat a průměrný počet zaměstnanců k rozvahovému dni. Zavedení povinnosti sestavovat a zveřejňovat zprávu o platbách vládám (týká se velkých účetních jednotek a subjektů veřejného zájmu, které působí v těžebním průmyslu nebo v odvětví těžby dřeva v původních lesích).
  • Došlo ke změně obsahovaného vymezení pojmu „aktiva celkem“. Zákon o účetnictví definoval aktiva celkem jako aktiva brutto, nové znění zákona o účetnictví definuje aktiva celkem jako aktiva netto.
  • Znovuzavedení jednoduchého účetnictví. Týká se jen určitého okruhu účetních jednotek (např. spolky, církve apod.), které nejsou plátci daně z přidané hodnoty, jejich příjmy za poslední účetní období nepřesáhly 3 mil. Kč a hodnota jejich majetku nepřesáhla 3 mil. Kč.
  • S účinností od 1. dubna 2016 bude poplatníkem daně z nabytí nemovitých věcí vždy nabyvatel nemovité věci.
  • Novela zákona o DPH upřesňuje definici pojmu „stavební pozemek“. Finanční správa na svých stránkách zveřejnila podrobnější informace – Informace GFŘ k uplatňování zákona o DPH u nemovitých věcí po 1.1.2016.
  • Do zákona o rezervách byla doplněna nová úprava tvorby rezerv na nakládání s elektroodpadem ze solárních panelů uvedených na trh do dne 1. ledna 2013. Přechodné ustanovení umožňuje uplatnit předmětnou rezervu již pro rok 2015 a zároveň umožňuje zohlednit i částku připadající na měsíce zdaňovacího období započatého v roce 2014, ve kterých jsou splněny podmínky pro její tvorbu.