Rada EU zasáhla proti zneužívání směrnice o mateřských a dceřiných společnostech k vyhýbání se daňovým povinnostem

Publikováno 04.02.2015

Rada Evropské unie pozměnila směrnici EU o mateřských a dceřiných společnostech a vložila do ní závazné ustanovení, které má korporátním skupinám bránit ve vyhýbání se daňovým povinnostem a v agresivním daňovém plánování.

Cílem nového opatření je zamezit tomu, aby se zneužíváním této směrnice přeshraniční společnosti vyhýbaly placení daní, a také zajistit její jednotnější uplatňování mezi různými členskými státy. Pravidlo proti zneužívání zakazuje členským státům přiznat výhody, které ze směrnice plynou, „nekorektním“ operacím, tedy takovým, které byly uskutečněny ve snaze získat daňovou výhodu a neodrážejí ekonomickou realitu.

Nové ustanovení je formulováno jako takzvané pravidlo „de minimis“, což znamená, že členské státy musí za všech okolností dodržet minimální požadavky stanovené na úrovni EU, avšak mohou na vnitrostátní úrovni uplatňovat i pravidla přísnější.

Dvě změny směrnice

Směrnice o mateřských a dceřiných společnostech (2011/96/EU), která byla přijata v listopadu 2011, má zajišťovat, aby zisk přeshraničních skupin nebyl daněn dvakrát. Členské státy proto musí od daně osvobodit zisk, který obdrží mateřské společnosti od svých dcer z jiných členských států.

V listopadu 2013 Komise předložila návrh na změnu této směrnice, který měl dva cíle: vyřešit problém takzvaných hybridních úvěrových nástrojů a zavést obecné pravidlo proti zneužívání této směrnice.

V květnu 2014 se Rada rozhodla, že návrh rozdělí a bude se každou z těchto otázek zabývat samostatně. V červenci 2014 pak jako první krok přijala ustanovení, která korporátním skupinám brání využívat hybridní úvěrové nástroje k tomu, aby se s odkazem na tuto směrnici zdanění zcela vyhnuly.

Práce na pravidle proti zneužívání mezitím pokračovaly a v prosinci 2014 bylo dosaženo dohody.

Lhůta pro členské státy

Členské státy nyní mají do 31. prosince 2015 čas na to, aby pravidlo proti zneužívání zavedly ve svém vnitrostátním právu. Ve stejné lhůtě rovněž musí ve svém právním řádu provést úpravy, které vyplývají z červencových změn směrnice souvisejících s hybridními úvěrovými nástroji.

Činnost v rámci OECD

Téma vyhýbání se daňovým povinnostem ze strany obchodních společností zaujímá přední místo mezi politickými prioritami na úrovni EU i na úrovni mezinárodní. Na nedávných zasedáních skupin G20 a G8 bylo potvrzeno, že by další kroky v této oblasti měly vycházet z činnosti, kterou za účelem řešení problémů oslabování daňové základny a přesouvání zisku vykonává OECD.

V prosinci 2014 Evropská rada zdůraznila, že „na celosvětové úrovni i na úrovni EU je naléhavě nutné pokročit v úsilí v boji proti vyhýbání se daňovým povinnostem a agresivnímu daňovému plánování“.

Název souboru Velikost
Směrnice EU o společném systému zdanění mateřských a dceřiných společností z různých členských států 300KB Stáhnout