Návrh zákona umožňujícího zpětné uplatnění daňové ztráty zohlednil a akceptoval zásadní připomínky Komory

Publikováno 26.05.2020

Do Poslanecké sněmovny byl načten návrh zákona (Sněmovní tisk 874), který umožňuje zpětné uplatnění daňové ztráty. Tento návrh jsme obecně podporovali, nicméně jsme k němu uplatňovali některé zásadní připomínky. K poslednímu návrhu se nám podařilo v šibeniční lhůtě pouze několika hodin uplatnit naše připomínky a docílit tak jejich zanesení do předmětného návrhu zákona. Jsme rádi, že můžeme konstatovat, že ty nejzásadnější  nich se nám podařilo při jednáních s Ministerstvem financí ČR prosadit. Jde o tyto dvě:

  1. Způsob počítání období, v nichž je možné uplatnit daňovou ztrátu. V návrhu zůstal zachován aktuálně aplikovaný způsob, jak je popsán v pokynu Generálního finančního ředitelství D-22, tj. že ztrátu je možné uplatnit jak ve zdaňovacím období, tak v účetním období, které není zdaňovacím, ale podává se za něj daňové přiznání s tím, že do limitu jsou započítávána pouze celá zdaňovací období. Tento způsob bude platit i pro zpětné uplatnění daňové ztráty. Původně navržená koncepční změna tohoto systému by způsobila nejednoznačné situace a mnohé výkladové problémy.
  2. Úprava prekluzivní lhůty dle § 38r ZDP.
    ​Podařilo se docílit toho, aby nedošlo k neodůvodněnému prodlužování prekluzivní lhůty z titulu zpětného uplatnění daňové ztráty. Dle návrhu tak bude mít poplatník na výběr:
       - V případě, kdy neuplatní ztrátu zpětně, nebude docházet u těchto zpětných zdaňovacích období k jakémukoli prodloužení prekluzivní lhůty.
       - Poplatník bude mít možnost vzdát se práva uplatnit ztrátu do budoucna, což bude mít za následek, že prekluzivní lhůta se prodlouží pouze o rok resp. o dva.
       - Pouze v případě, kdy se poplatník rozhodne pro uplatnění ztráty jak zpětně, tak do budoucna, dojde k významnému prodloužení prekluzivní lhůty.

V této souvislosti bychom chtěli ještě doplnit, že se podařilo s Ministerstvem financí ČR dohodnout, že v rámci příští novely ZDP dojde v této věci ještě k další úpravě spočívající v tom, že poplatník bude mít možnost určit si, v jakých lhůtách chce ztrátu uplatnit a tím ovlivnit délku prekluzivní lhůty. Při těchto jednáních jsme argumentovali i aktuální judikaturou k dané věci 8 Afs 58/2019-48 ze dne 13.5.2020.

Tím, že návrh umožňuje z hlediska ztráty za rok 2020 jiný odhad ještě předtím, než bude přesně vyčíslena a následné uplatnění prostřednictvím dodatečného daňového přiznání za rok 2019, může skutečně podnikatelům pomoci. K dané věci jsme vydali tiskovou zprávu.

Mgr. Ing. Petr Toman                                                    Ing. Bc. Jiří Nesrovnal
viceprezident KDP ČR                                                 člen Prezidia, vedoucí Sekce DPPO