K advokátům se přidávají daňoví poradci. Žádají změnu výroční zprávy protimafiánského útvaru policie
Proti výroční zprávě protimafiánského útvaru vystoupila kromě zástupců České advokátní komory (ČAK) i Komora daňových poradců (KDP). Stejně jako u advokátů jim totiž vadí, že Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) je označila jako „řídící články organizovaných skupin“. Komora daňových poradců pak jako v případě advokátů odeslala policejnímu prezidentovi Janu Švejdarovi a řediteli NCOZ Jiřímu Mazánkovi otevřený dopis, ve kterém požadují vynětí této pasáže z výroční zprávy. Navíc žádají o schůzku mezi všemi aktéry, na kterou už podle informací Echo24 NCOZ kývla.
Profesním komorám vadí věta obsažená ve výroční zprávě, která uvádí trendy v daňové kriminalitě. „U daňové trestné činnosti, spadající do příslušnosti NCOZ SKPV, je patrné časté zapojení advokátů a daňových poradců jako řídících článků organizovaných skupin,“ uvádí výroční zpráva NCOZ. Tvrzení však ostře odsoudila jak Česká advokátní komora, tak nově i Komora daňových poradců.
„Proti tomuto tvrzení se musíme ohradit, protože z předmětné Výroční zprávy samotné, ale ani z činnosti Komory daňových poradců ČR nám není zřejmé, na základě čeho je takový zobecňující závěr učiněn,“ uvedla v otevřeném dopise prezidentka KDP Petra Pospíšilová. „V loňském roce Komora vedla řízení se 2 trestně stíhanými daňovými poradci, kdy jedno z těchto trestních stíhání bylo zastaveno, ve druhém případě Komora daňových poradců ČR pozastavila na základě této skutečnosti a v souladu se zákonem č. 523/1992 Sb. daňovému poradci výkon daňového poradenství. Ani v tomto případě se nejednalo o účast poradce na organizované zločinné skupině,“ dodala Pospíšilová s tím, že letos ani v loňském roce nevyškrtla KDP žádného daňového poradce pro pravomocné odsouzení pro trestný čin.
Komora pak po policejním prezidentovi Janu Švejdarovi i šéfovi NCOZ požaduje, aby byla věta vyškrtnuta, pokud policie nedoloží důkazy o masivním navýšení těchto případů. Policejní prezidium na dotazy Echo24 ohledně reakce na otevřený dopis zatím nereagovalo.
Česká advokátní komora zaslala otevřený dopis už 1.srpna. Věta o řídícího článcích organizovaných skupin je podle předsedy České advokátní komory Vladimíra Jirouska dehonestující pro všechny advokáty. „V roce 2018 bylo ohledně daňové trestné činnosti zahájeno stíhání tří advokátů a jednoho koncipienta a pouze v jedné věci byla součástí kvalifikace uvedena účast na organizované zločinecké skupině. Nad rámec uvedeného a pro úplnost jsme rozhodovali o pozastavení činnosti ještě v dalších třech obdobných případech, avšak zdůrazňuji, že šlo vesměs o trestní stíhání zahájené v roce 2015,“ uvedl Vladimír Jirousek v otevřeném dopise.
Podle něj se jedná ze strany NCOZ o paušální dehonestaci, která je vůči komoře hanebná. „Dovoluji si ještě připomenout, že členové policejního sboru jsou častými klienty advokátů. Rozvádí se, vedou majetkové spory, řeší převody nemovitostí atd., a mimo jiné je nemálo jedinců, které hájíme v trestních procesech. Ale nikdy bych si nedovolil z pozice své funkce oznámit veřejnosti, že: „U trestné činnosti, kterou se v rámci obhajob zabývají advokáti, je patrné časté zapojení členů Policie ČR,“ uvedl Jirousek.
Celý problém tak zřejmě bude muset vyřešit společná schůzka předsedy ČAK Vladimíra Jirouska spolu s policejním prezidentem a šéfem NCOZ Jiřím Mazánkem, která by se měla odehrát v září. K nim by se tak s největší pravděpodobností měli připojit i zástupci Komory daňových poradců „Mohu uvést, že v této věci proběhne schůzka se zástupci ČAK. Více informací však poskytovat nebudeme,“ řekl pro Echo24 mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.
Zdroj: www.echo24.cz