Babišův marketing selhává. Není úlohou premiéra, aby rozvážel chybějící respirátory
Sobotní tisková konference po nočním jednání vlády naplno odhalila limity Babišova marketingu. Premiér chce i řešení epidemie řídit sám jako firmu a stále si neuvědomuje, jaká je jeho role. Často prokazuje nekompetenci, fabuluje a z PR důvodů se věnuje činnostem, které mu vůbec nepřísluší.
Pandemie koronaviru je vážný globální problém, který vyžaduje nasazení mimořádných prostředků. Poté, co předvádí vláda v posledních hodinách, je však už namístě otázka, zda neustálým a chaotickým přitvrzováním zároveň nemaskuje neschopnost státu zvládat dosud přijatá opatření. Nebudí přitom důvěru, pokud je premiér opakovaně usvědčen z neznalosti situace v terénu.
Nechceme centra vyklízet policií
Poté, co vláda opožděně vyhlásila stav nouze, dochází k překotnému vývoji. Zlomem byl pátek 13. března, kdy vláda zasedala dokonce dvakrát, aby po půlnočním zasedání popřela svoje sliby a rozhodnutí avizovaná o několik hodin dříve.
Působí krajně nevěrohodně, když se premiér Babiš distancuje od šíření zprávy, že bude vláda zavírat obchody. „Není to pravda, nic takového jsme neřekli a neplánujeme. Mrzí mě, že se někteří lidé takto chovají,“ napsal na Facebooku.
O den později vláda rozhodla o uzavření drtivé většiny obchodů několik hodin před začátkem jejich otevírací doby. Premiér bizarně zdůvodňuje, že „pokud necháme nákupní centra otevřená, budou se tam shlukovat lidé.“ A ministr vnitra Hamáček doplňuje, že pokud by nerozhodli v noci, ale až v sobotu dopoledne, musela by nákupní centra vyklízet policie.
Proč tak vláda neučinila už při pátečním dopoledním jednání, nebo ještě lépe aspoň o den dříve, aby se mohly postižené obchody a jejich zaměstnanci lépe připravit, nikdo neví. Totéž platí o obratu přístupu k restauracím, kdy byl ohlášen zákaz jejich nočního provozu, aby vzápětí vláda oznámila, že jsou zavřené kompletně. Jak jí tedy věřit, když se pohybuje ode zdi ke zdi a zjevně zapírá veřejnosti skutečný stav?
Chaotický supermanažer
Zdaleka to není poprvé, co vláda takto manévruje. Neustálý chaos a nevypočitatelnost jejího rozhodování vnášejí do společnosti atmosféru nejistoty a paniky. Babiš se snaží působit jako supermanažer, který všechno zařídí, všechny obvolá, všechno osobně zkontroluje.
Toto je ovšem úloha Ústředního krizového štábu zřízeného ze zákona, který nezasedá, protože premiér veškerou rozhodovací pravomoc stáhl na sebe. Ve skutečnosti působí amatérsky, nemá povědomí o celkové situaci v praxi, utápí se v detailech a na citlivé otázky nereaguje.
Symbolem selhávajícího premiérova marketingu byla tisková konference po nočním jednání vlády. Je trochu zvláštní, že na ní bez odůvodnění chyběl Babišem opakovaně veřejně peskovaný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který navrhuje většinu opatření. Premiér pouze stroze oznámil, že ho zastupuje.
Respirátory budou. Ale kdy?
Těžko říci, jestli bylo důvodem čerstvé Vojtěchovo „neopatrné“ vyjádření, že chybí milion respirátorů. Premiér totiž několik hodin předtím lakoval situaci narůžovo, když tvrdil, že je respirátorů, roušek, dezinfekce a dalších ochranných pomůcek dostatek.
Ve skutečnosti se dosud nedostávají ani nejvíce ohroženým zdravotníkům nebo třeba prodavačkám v hypermarketech. Vláda v tomto směru trestuhodně zaspala, přičemž nedávno vyvezla desítky tisíc roušek a respirátorů do Číny, i když věděla, že jich není nazbyt. Nehledě na to, že jsou známy případy, kdy si podobnou humanitární pomoc rozdělovali čínští nomenklaturní úředníci, nikoli lékařský personál.
Situace s chybějícími respirátory a rouškami je zatím největším selháním vlády. Když chtěla opozice už koncem ledna vyvolat v Poslanecké sněmovně jednání o situaci kolem koronaviru, vládní koalice ANO, ČSSD a KSČM ho zatrhla. Tehdy ministr Vojtěch ujišťoval, že žádný problém neexistuje.
„Prověřoval jsem u dodavatelů roušek, že jich bude dostatek, že se připravuje další dodávka 25 tisíc roušek, a jeden český výrobce jich má v tuto chvíli celkově milion na skladě, takže roušky skutečně budou,“ tvrdil.
Dovezu je osobně
O měsíc a půl později je situace taková, že tyto ochranné prostředky chybějí a premiér Babiš ani neví, kolik jich zdravotnická zařízení potřebují. Na tiskové konferenci stále šířil chiméry, že jich je dostatek. „Není pravda, že ve zdravotnictví nemají respirátory, řekněte mi, kde, a já jim je dovezu,“ řekl doslova.
Argumentoval tím, že bylo do všech krajů údajně rozvezeno 50 tisíc respirátorů. Jenže to je jen zlomek skutečné potřeby, přičemž některé kraje jich dostaly jen několik desítek či stovek. Vystačí jim maximálně na několik dnů, protože se musí denně obměňovat.
Ve Středočeském kraji, kterému stát právě „slavnostně“ předal 50 respirátorů, došla kritická situace tak daleko, že si některé nemocnice nechaly ušít látkové roušky jako za minulého režimu, aby měli lékaři k ochraně svého zdraví aspoň něco.
Zdravotníci si stěžují i na tragický nedostatek informací. Ministerstvo zdravotnictví nekomunikuje a uzurpuje si dodávky ochranných pomůcek i soukromým nemocnicím, ordinacím a pečovatelským ústavům, které by si jinak mohly jednodušeji a rychleji pomoci samy. Výrobce jim je nesmí dodat, i když si je už v lednu objednaly a zaplatily.
Se státem už nepočítáme
„Už jako lékaři první linie se státem nepočítáme. Musíme zachránit lidi i zdravotníky sami. Seženeme si respirátory a zorganizujeme se. ČT24 nesledujeme (myšleno vládní tiskovky, které tam běží), tak jsou nám ukradení,“ reaguje na tento skandální přístup známý stomatolog Roman Šmucler.
Trpělivost ale ztrácejí už i někteří činovníci ANO. „Musím potvrdit, že namísto očekávaných 4–5 tisíc respirátorů jsme jich obdrželi 1200. Na základě intervence u ministra Vojtěcha nám bylo přislíbeno dalších 2000. Policie vypomůže 1000. Považuji tento způsob zajišťování ochranných pomůcek za nepřijatelný,“ ozval se moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák.
Premiér stále nepochopil, že jeho rolí není osobně a nejlépe za asistence kamer rozvážet respirátory. Na to má výkonný aparát. On je má v dostatečném množství a včas zajistit, což dosud neučinil.
Nevhodný typ pro krizi
Podobnou etudu Babiš přehrává kolem dalšího závažného problému, testování lidí s příznaky nemoci. Ačkoli se stále chlubí, jak u nás tento systém šlape a je účinnější než v jiných zemích, pravý opak je pravdou. Premiér nežije v reálném světě, když tvrdí, že zdravotníci testují každého, u koho se projeví známky onemocnění. Množí se stále více případů, kdy byli lidé dobrovolně žádající o testování i opakovaně odmítnuti. Babiš to v přímém přenosu popírá a znovu tak prokazuje slabou orientaci v praktické situaci.
Stále chybějí rychlotesty, které umožňují diagnostiku do půl hodiny. Nakonec budou za nejasných okolností dovezeny z Číny, když selhalo předchozí jednání s izraelským dodavatelem. Prý nemá příslušnou homologaci EU. Lze ovšem důvodně pochybovat, že ji mají čínští výrobci. Projevují se tady něčí zájmy?
„Andrej Babiš je pro krizové situace naprosto nevhodný typ svým založením a charakteristickými vlastnostmi,“ shrnuje Tomáš Hajdušek z Komory daňových poradců. „Nemá strategické myšlení, nemá organizační a řídicí talent, neumí rozdělit kompetence a úlohy a potom kontrolovat jejich plnění. Umí se jen jájínkovsky vynášet do nebes, na jakoukoliv kritiku reaguje podrážděně a své oponenty neposlouchá, ale ponižuje je a uráží. Je velká smůla, že nás tohle neštěstí potkalo zrovna v době tohoto nekompetentního premiéra.“
Těžko k tomu něco dodat.
Zdroj: www.forum24.cz (07:12:12)