Další byrokracie. V papírovém režimu EET se budou vyplňovat stovky kolonek
Další vlna byrokracie se žene na živnostníky. Ti, kteří spadají do tzv. zvláštního čili off-line režimu evidence tržeb, budou muset do čtvrtletního oznámení pro Finanční správu zaznamenávat stovky údajů. Zapisovat budou číslo první a poslední vydané účtenky vystavené v každém dni. Zaznamenávat budou i denní počet tržeb, výši tržeb, počet storen a výši storen.
Formulář k papírovému režimu zveřejnilo Generální finanční ředitelství. Off-line režim mohou využívat ti, kteří nejsou plátci DPH, nemají více než dva zaměstnance a zároveň jejich příjmy z evidovaných tržeb za rok nepřesáhnout 600 tisíc korun. Vláda původně navrhovalo hranici 200 tisíc, navýšila se až při projednávání v Poslanecké sněmovně.
Byrokracii spojenou se zaznamenáváním denních údajů do oznámení pro berňák kritizuje opozice i někteří zástupci podnikatelů.
„Formulář má cca 540 kolonek k vyplnění za každé čtvrtletí. Kdo to má kontrolovat? Jestli něco motivuje nepřiznávat tržby, tak tahle šílená byrokracie,“ uvedl k formuláři místopředseda rozpočtového výboru sněmovny Mikuláš Ferjenčík (Piráti). „Živnostníci musí vyplnit jednou za čtvrtletí formulář. Celkem se jedná o 540 políček. Nyní už je jasné, že jediným cílem bylo udělat to tak komplikovaným, aby to nikdo nechtěl,“ řekl předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek.
Podobně hovoří i vedoucí Sekce správa daní a poplatků Komory daňových poradců Tomáš Hajdušek, podle něhož je stanovený formulář příliš složitý. „Obávám se, že na první pohled bude případné zájemce o vedení papírové EET odrazovat. Některé údaje v něm shledávám dokonce zbytečnými. U některých kolonek si vůbec nejsem jist, co přesně se do nich má uvádět,“ uvedl Hajdušek pro Echo24.
„Sice není stanovena povinnost vypisovat do formuláře údaje o denních tržbách pravidelně každý den, ale v praxi to bude více než vhodné. Jen obtížně se bude se zpožděním tří měsíců vypisovat u každého jednotlivého dne přesně výše denní tržby, počet vydaných účtenek, rozsah čísel použitých účtenek, počet storen a výše storen,“ dodal s tím, že snazší dle něj bude vést normální elektronickou EET než její papírovou verzi. „A to i v případě poplatníků, kteří realizují jen několik málo tržeb v hotovosti nebo se pohybují v terénu. Na trhu je dostatek řešení, které je možno pro tyto situace zcela komfortně použít. V případě několika málo tržeb to lze řešit např. přes aplikace do mobilu, které jsou zcela zadarmo,“ uvedl.
Možnost Finanční správy skrze formulář určovat použitelnost papírové evidence je jedním z argumentů, s nimiž skupina opozičních poslanců napadla EET a jeho rozšíření na další profese u Ústavního soudu. Nelíbí se jim, že nikoliv zákon, ale až Finanční správa měla pravomoc určit, jak bude papírový režim fungovat v praxi. Ústavní soud o návrhu na zrušení EET rozhodne přednostně, tedy zřejmě ještě před tím, než se EET 1. května rozšíří na další profese a obory. Zrušení EET má v programu například opoziční ODS. Naopak podle vlády narovnává EET podnikatelské prostředí.
V rámci zvláštního režimu nebude muset být podnikatel připojen k internetu a tržby v EET bude evidovat pomocí papírových účtenek, které dostane od finančního úřadu. Každé čtvrtletí by měl zaslat informace o tržbách na finanční úřad a mít na provozovně vyvěšené oznámení o využívaní EET ve zvláštním režimu.
První vlna EET, která se týkala hotelů a restaurací, odstartovala začátkem prosince 2016. Druhá, která se týkala obchodníků, začala v březnu 2017. Třetí a čtvrtá vlna, jejichž start odložilo rozhodnutí Ústavního soudu, se bude týkat od května podnikatelů, kteří dosud tržby neevidovali. Půjde například o řemeslníky, kadeřníky, advokáty, účetní, lékaře nebo taxikáře. Podle odhadů ministerstva financí by se do třetí a čtvrté vlny mělo zapojit zhruba 300 000 podnikatelů.
EET by podle předpokladů ministerstva měla letos do rozpočtu přinést 15,2 miliardy korun, z toho 2,4 miliardy korun souvisí s květnovým rozšířením EET. Výnosy z EET dlouhodobě zpochybňuje opozice. O tom, že konkrétní přínos nebyl přesně vyčíslen, informoval loni v létě i Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Podle dostupných informací je nyní do EET zapojeno 192 000 podnikatelů, kteří dosud zaevidovali 13 miliard účtenek.
Zdroj: www.echo24.cz 06.02.2020 (00:14:15)