Finanční správa spustila kontroly přepravních služeb. Zaměří se na Uber, Bolt a Liftago
Na poctivost podnikání řidičů alternativních taxislužeb si v těchto dnech posvítí české berní úřady. Finanční správa zahájila kontroly, které mají odhalit případné podvody spojené s neplacením daně z příjmu, z přidané hodnoty a silniční daně.
Kontroly se týkají řidičů podnikajících především u Boltu, Liftaga a Uberu. Potrvají zřejmě měsíce a budou se vztahovat na všechna dosud nepromlčená zdaňovací období – tedy nejméně na poslední tři roky. „Budeme porovnávat daňová přiznání subjektů s jejich příjmy, které jsme schopni získat prostřednictvím mobilní aplikace jednotlivých služeb,“ uvedl Lukáš Heřtus z tiskového oddělení Generálního finančního ředitelství.
Nepoctiví řidiči, kteří sice platí provize alternativním taxislužbám, ale úřadům nepřiznávají příjmy, se vystavují pokutám. „Hrozí jim zaplacení doměřené daně zvýšené o penále dvacet procent. To je v Česku zcela reálné, úřady dostávají od firem jako Uber seznamy subjektů, které vyplatily provize. Pak zjišťují, zda zdanily příjmy,“ vysvětlil daňový poradce Jakub Hajdučík s tím, že podobný postup úřady uplatňují také u zprostředkovatele ubytování Airbnb.
Finanční správa prověřuje také zhruba 1500 řidičů jezdících pro českou taxislužbu Liftago. „O kontrolách víme, s odpovědnými úřady spolupracujeme. Podvodům řidičů předcházíme tak, že jim zabezpečujeme slušný výdělek. Od řidičů konkurenčních platforem víme, že to není u aplikací samozřejmé,“ uvedl šéf Liftaga Ondřej Krátký, jeho služba loni zvýšila obrat meziročně o třetinu na téměř tři sta milionů korun.
„Úřady mohou díky aplikacím lépe ověřovat, zda subjekty plní své povinnosti, to je v pořádku. Stát by ale neměl podléhat taxikářské lobby, která žádá tužší regulaci těchto služeb,“ zdůrazňuje hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. „Další regulace by už byla vysoce sporná, v důsledku může poškodit řadového spotřebitele,“ dodává.
Zdroj: www.e15.cz