Nižší DPH u piva pomůže vesnickým hospodám, chválí se Babiš. Těch se to přitom netýká
Snížení DPH na točené pivo, které mělo pomoci zejména malým hospodám, bylo ze strany vlády pouhým marketingem. Výčepy na vesnicích totiž z drtivé většiny nejsou plátci DPH, tudíž se na ně sleva nevztahuje. Naopak z ní budou těžit velké restaurace ve městech a vesnické hospody, kde se i vaří.
Premiér Andrej Babiš (ANO) spolu s ministryní Alenou Schillerovou (ANO) přitom několikrát shodně argumentovali, že nižší sazby DPH prospějí zejména malým hospůdkám ve vesnicích. Naposledy to několikrát zopakoval předseda vlády ve svém nedělním hlášení na Facebooku, kde dokonce uvedl, že „když jsme zaváděli EET, prochodil jsem celej venkov, osobně se bavil se spoustou hospodských“.
Podobně reagovala i ministryně financí, která odmítla, že více sazeb DPH na pivo vyvolalo chaos. „Naopak to majitelé restaurací uvítají. Jediná změna, která u piva nastane, je, že snižujeme o 11 procent DPH na točené pivo a tím podporujeme i venkovské restaurace a hospůdky, takže já to za žádný zmatek nepovažuji. Budou prostě dvě sazby. Jedenadvacet procent na alkohol jako doposud a nově 10 procent na točené pivo. Plus od 1. května samozřejmě snižujeme daň i na stravovací služby a na nealkoholické nápoje podávané v restauracích a hospodách,“ uvedla Alena Schillerová v rozhovoru pro deník Aha!.
Tvrzení o podpoře venkova však vyvrací hodnocení dopadů regulace (RIA), kterou si nechalo ministerstvo financí vypracovat k zákonu o EET. „Použil jsem materiál, který je z dílny ministerstva financí. Z něho vyplývá, že zhruba osmdesát procent OSVČ v tomto oboru nebudou plátci DPH. Nesmíme ovšem zapomínat na to, že mohou být dobrovolní plátci. Lze ale předpokládat, že snížení DPH se nedotkne mnoha malých hospod ale i jiných profesí, protože nejsou plátci DPH,“ řekl pro Echo24 Tomáš Hajdušek z Komory daňových poradců. „Znamená to tedy, že na snížené DPH se mohou těšit velké městské restaurace nebo hospody na vesnicích, které však neposkytují pouze pivo, ale i vaří,“ řekl pro Echo24 Hajdušek.
Premiér se snažil během chaotického vysvětlování různých sazeb DPH očernit hospodské, kteří mají po zavedení 3. a 4. vlny EET zlevnit čepované pivo. To si však většina hospod právě nebude moci vůbec dovolit. Babiš navíc nabádal štamgasty, ať si na zlevnění piva počíhají. „Naše opatření vstoupí v účinnost 1. 5. 2020 a vyzývám všechny štamgasty, ať cenu piva ve své hospodě a hlavně restauraci hlídají. Mohla by klesnout, rozhodně ale není důvod, aby stoupala,“ píše se na premiérově Facebooku v tzv. týdenním hlášení.
Na čepované pivo v hospodách a restauracích klesne DPH z 21 % na 10 %, a to od 1. května. Čepované pivo koupené na stánku zůstává na sazbě 21 %. Současně se od 1. května rozšíří EET na řadu dalších profesí, včetně kadeřnic, účetních, malířů či dalších řemeslníků.
Na začátku únorové schůze Poslanecké sněmovny se různým sazbám DPH na pivo věnovali i poslanci. Zejména vládní sociální demokracie, která chce s hnutím ANO o sazbách jednat. Předseda strany Jan Hamáček je pak připraven podpořit rychlou novelu, která by celou situaci zjednodušila. Sociálnědemokratický poslanec Václav Votava navíc uvedl, že sazby z dílny ministerstva financí jsou chybou i ČSSD. Do diskuze kolem různých sazeb se vložil i předseda hnutí STAN Vít Rakušan, podle kterého je legrační, že ČSSD se snaží hnutí ANO zachránit. „Co předložilo ministerstvo financí, je oprávněně terčem vtipů,“ řekl. Podobně se vyjádřil i exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). „Projednávali jsme to rok a zaznívaly tu argumenty, že ta novela je nesmyslná a nemá být schválena,“ řekl.
Zdroj: www.echo24.cz 12.02.2020 (00:06:09)