Pokud projde bič na podnikatele, napadnu ho u Ústavního soudu, slibuje senátor
Jeden z dalších nástrojů jak ztížit život a práci podnikatelům s největší pravděpodobností narazí v Senátu a posléze u Ústavního soudu. Řeč je o novele daňového řádu z dílny ministerstva financí, která by mimo jiné prodloužila lhůtu pro vrácení nadměrných odpočtů DPH z 30 na 45 dnů. Před touto změnou varují jak daňoví poradci, tak hlavně podnikatelé, na které by změna tvrdě dopadla. Pokud by novela prošla znovu Poslaneckou sněmovnou po vrácení Senátem, je senátor Tomáš Goláň připraven iniciovat napadení novely u Ústavního soudu.
Novela daňového řádu prošla hladce sněmovnou, kde ministryně financí Alena Schillerová (ANO) zákon prezentovala jako daňové zjednodušení v rámci portálu MOJE daně, který bude online finančním úřadem. Kritici ovšem upozorňují, že se jedná pouze o snahu jak z podnikatelů vylákat více peněz právě kvůli delšímu zadržení odpočtů DPH. Státu se totiž vylepší hospodaření, kdy se letos počítá s 16 miliardami korun, které se vrátí živnostníkům až v příštím roce.
Delší zadržení nadměrného odpočtu DPH na 45 dní nechápe daňový poradce a senátor Tomáš Goláň. „Pětačtyřicetidenní lhůta je absolutně nesmyslná. Třicetidenní lhůtu máme od roku 1993 a vždycky to stačilo. V dnešní době, kdy máme kontrolní hlášení, vše je elektronicky podávané a práce s daty je mnohem jednodušší, tak nám někdo bude navyšovat dobu pro vypočtení nadměrného odpočtu DPH? Pokud mají podezření, tak mohou už dnes využít jiné nástroje. Například mohou rozjet postup k odstranění pochybností, který tu lhůtu zastavuje. Je to čistě účelová věc, která nemá nic společného s tím, že by mohli déle prověřovat,“ řekl pro Echo24 Goláň. Podle něj se jedná o další nástroj, jak ztížit podnikatelům práci. V praxi přitom nepůjde pouze o lhůtu 45 dnů. „Poté přichází dalších 30 dní na vrácení. Pokud uskutečníte transakci 1. ledna a zaplatíte DPH dodavateli, tak daňové přiznání podáte 25. února, čekat budete 45 dnů a to jsme na konci března. Poté se bude dalších 30 dnů na vrácení, tedy konec dubna,“ řekl dále Goláň. Pokud by sněmovna protlačila spornou novelu a dostal by ji na stůl k podpisu prezident Miloš Zeman, je Goláň připraven napadnout zákon u Ústavního soudu. Opřít se hodlá o rozsudek v kauze částečného vyměření nesporného odpočtu, kdy Ústavní soud konstatoval, že daňový odpočet je majetek podnikatele. „Budu iniciátorem napadení zákona, právě kvůli právu na majetek,“ řekl Goláň.
Stát si zadržením nadměrného odpočtu DPH vylepší hospodaření ve státním rozpočtu. Podle daňového poradce Richarda Jahody si lze daňový účet DPH představit jako nádrž, do které z jedné strany přitéká voda (finance) a na druhé straně je odtokový ventil, kudy naopak část vody odtéká (nadměrné odpočty). „Vláda se nyní chystá ten odtokový ventil trochu přiškrtit, odtok vody tím zpomalit a nádrž se jí logicky trochu víc naplní. Přestože voda nádrží neustále protéká, hladina už neklesne a stát získá další dlouhodobý zdroj financování svých výdajů,“ řekl pro Echo24 Richard Jahoda ze společnosti Grinex.
Pro podnikatele se tak jedná o citelnou ránu, na které vydělá stát. „Malá nebo střední společnost se bude pohybovat ve vratce v rozmezí malých až větších statisíců, ale také až milionů. Záleží na tom, jaký má obrat. Pokud to bude střední výrobní firma, tak se vratka může vyšplhat na dva až tři miliony. To je velký problém, protože 45 dnů je extrémně dlouhá doba pro každého malého a středního podnikatele,“ řekl pro Echo24 předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek. Podle něj je obrovským problémem skutečnost, že podnikatel s DPH musí nadále počítat. „V okamžiku, kdy malému podnikateli s obratem do 10 milionů korun stát nevrátí 400 tisíc korun, tak se pro něj jedná o obrovský zásah do cash flow. V tu chvíli nezaplatí svým dodavatelům a hrozí mu sankce, pokuty nebo soudní řízení. Co hrozí ale ještě fatálněji je, že si rozbourá vztahy se svými dodavateli. To je to, co v malém podnikání je největší hrozbou,“ řekl dále Bábek. Řešením je tak podle šéfa Podnikatelských odborů půjčka, se kterou se podnikatel obrátí na banku. „Banka krátkodobý a slušný úvěr podnikateli nedá, získá maximálně kontokorent, za který zaplatí 18 procent. Pro živnostníky to znamená strašnou ránu. Už jenom tím, že se takovou situací musí vůbec zabývat,“ řekl Radomil Bábek.
Zdroj: www.echo24.cz 17.02.2020 (00:13:13)