Pokutovat švarcsystém bude pro finanční úřady jednodušší
- Finanční správa dostane novou zbraň, která umožní rozdávat pokuty podnikatelům, kteří kvůli daním ohýbají zákony.
- Novinka vychází z evropské směrnice a původně se měla týkat jen daní z příjmů firem.
- Čeští zákonodárci ale působnost rozšířili na všechny daně a poplatky.
Finanční správa dostane do rukou novou zbraň pro případy, kdy podnikatelé "ohýbají" zákony, aby se vyhnuli daním. Daňový balíček, který zákonodárci schválili začátkem března a platit začne každým dnem, vedle jiných novinek obsahuje takzvaný zákaz zneužití práva. Soudci a daňoví poradci se ovšem obávají, aby finanční úřady nový paragraf nevyužívaly až příliš a nevytlačily tím jiné zákonné postupy, které jsou pro podnikatele srozumitelnější.
Nové ustanovení míří na uměle vytvořené transakce, které nemají racionální základ, ačkoliv formálně jsou správné a v praxi fungují. Jak vysvětlují daňoví poradci, na zákaz zneužití práva se budou moci finanční úřady odvolat například při kontrolách zaměřených na korunové dluhopisy. "Právě ty byly vydány v řadě případů jen kvůli daňové úspoře," říká daňový poradce společnosti Kodap Vlastimil Sojka.
Opřít se o nový zákonný princip podle něj úřady budou moci také při prokazování nelegálního zaměstnávání podnikatelů firmami, takzvaného švarcsystému. "Může to být praktičtější než argumentace porušením pracovněprávních předpisů, kterou stát využíval doposud," poukazuje Sojka s tím, že úřady s dosavadními argumenty proti švarcsystému často narazily u soudů.
Novinka vychází z evropské směrnice proti vyhýbání se daňovým povinnostem. Ta se týká pouze daně z příjmů firem. Avšak čeští zákonodárci se rozhodli působnost nového pravidla rozšířit. Tím, že ho vložili do daňového řádu, budou moci zákazem zneužití práva úřady argumentovat u všech daní a poplatků.
Ministerstvo financí, jež daňový balíček připravilo, se odvolává na starší rozsudky českých soudů, které zákaz zneužití práva obecně dovozovaly z Listiny základních práv a svobod či ústavy, ačkoliv v českých zákonech zatím výslovně napsaný nebyl. Vztahovaly ho přitom na různé typy daní a toho se resort rozhodl držet. "Od začátku nebylo ambicí ministerstva financí pouze implementovat směrnici proti vyhýbání se daňovým povinnostem, ale především zachytit výslovnou normou zákaz zneužití práva tak, jak je dnes dovozován judikaturou jako obecný právní princip," vysvětluje Jakub Vintrlík z ministerstva financí. Podobnou cestou jako Česko se vydaly i další státy Evropské unie, například Francie, Itálie, Španělsko či Nizozemsko.
Zdroj: https://ekonom.ihned.cz