Vláda podporuje šíření hysterie. Strašení třímilionovou pokutou je nesmyslné

Publikováno 08.03.2020
Autor: Ing. Tomáš Hajdušek

Babišova vláda vytváří marketingový dojem, že má koronavirus pevně pod kontrolou. Ve skutečnosti vytváří chaos nesystémovými zásahy, ad hoc schvalovanými a vzápětí korigovanými. Nabádá veřejnost, aby nepodléhala panice a hysterii, a sama ji šíří nepodloženými zprávami a strašením nesmyslně vysokými pokutami.

Nestrašte lidi,“ odráží Andrej Babiš dotazy médií, zda je vláda připravena na plošné rozšíření nového virového onemocnění. „Ano jsme připraveni. Koronavirus řešíme 24 hodin denně,“ ujišťuje. Zatím však vláda místo racionálního a včasného rozhodování často působí dojmem, že levá neví, co dělá pravá, nemá vytvořený funkční systém pro takto náročné situace, a udivuje svojí nekompetencí.

Pokuta až tři miliony
Babišův kabinet naposledy rozhodl o tom, že všech 16 500 českých občanů vracejících se z dovolené z Itálie od 7. března musí povinně kontaktovat svého lékaře. Následně musí strávit dva týdny v domácí karanténě. Severní italské oblasti jsou koronavirem postiženy nejvíce z celé Evropy, a proto je opatrnost na místě.
Jenže toto navenek rázné rozhodnutí vyvolává otazníky. Záleží na zaměstnavateli, zda navrátilcům umožní práci z domova za plnou mzdu, nebo zůstanou na nemocenské se 60 procenty platu. To mnozí jistě pocítí velmi palčivě a nikdo jim finanční ztrátu nekompenzuje, i když se u nich nemoc neprojeví.
Mnohem problematičtější je však jiná průvodní věc. „Za porušení karantény hrozí podle zákona o ochraně veřejného zdraví pokuta až tři miliony korun,“ oznámil premiér Babiš.

Nesmyslné strašení
To strašení pokutou tři miliony je úplně nesmyslné,“ namítá Tomáš Hajdušek z Komory daňových poradců, kde je vedoucím sekce správy daní. Nechce k ničemu nabádat, ale upozorňuje na základní zásady správního řízení, které zůstaly strohým vládním vyjádřením utajeny.
Pokuta by se udělovala v rámci správního řízení, přičemž důkazní břemeno plně nese výhradně správní orgán. Všechny důkazy musí být získány v souladu se zákonem. Podezřelý z přestupku nemusí vypovídat ani předkládat jakékoliv písemnosti (ústavní zásada zákazu sebeobvinění). Při rozhodování o výši pokuty musí být přihlédnuto ke všem skutkovým okolnostem, včetně všech polehčujících okolností,“ uvedl Hajdušek a zdůraznil, že „výše pokuty nesmí být likvidační“.

Dvojí režim
Není těžké uhodnout, proč vláda zvolila tento typ komunikace. V drakonických sankcích si libuje a nevyhýbá se okázalému populismu ani v tomto případě, i když je na hony vzdálen realitě. Občané by se sice neměli tomuto nařízení vyhýbat, ovšem je zjevné, že vláda takto přispívá k šíření hysterické atmosféry.
Přitom není jasné, jak chce s výjimkou letecké přepravy kontrolovat, kdo a kdy překročil hranice, když k tomu nemá potřebné nástroje. Jak hodlá na všechny dohlížet, aby stoprocentně dodržovali karanténu, zvláště když nebudou pociťovat žádné subjektivní potíže? Bude spoléhat na udávání sousedů, nebo spolupracovníků?
Současně vláda vytváří dvojí režim pro české občany a cizince (včetně Italů), kteří nemají trvalý pobyt v České republice, jichž se toto nařízení netýká. České úřady jim nemohou zabránit v přechodu hranic a nemají žádnou povinnost hlásit se lékaři. I v tomto kontextu je výše pokuty zcela neadekvátní.

Karanténa je hysterická reakce
Na chaotičnost rozhodování státu si stěžuje primář Odboru Klinických laboratoří Klatovské nemocnice Richard Pikner. S rodinou byl na dovolené v italské oblasti Trentino, která není vyhodnocena jako nebezpečná. Ještě v pátek dopoledne byl ujištěn, že může jít po návratu v pondělí normálně do práce. Odpoledne vydalo Ministerstvo zdravotnictví nařízení, které změnilo situaci. Jelikož se vrací v sobotu, i pro něj platí dvoutýdenní karanténa.
Karanténa je hysterická reakce,“ řekl Pikner Mladé frontě DNES. „Když jsem odjížděl do Itálie, viděl jsem, jak klatovská spediční firma jezdí do severní Itálie, a nikdo to neřešil. Proti tomu je lyžování ve dvou tisících metrech bezpečnější. Bohužel se věc řeší paušálně, nemá to epidemiologickou logiku.
Stát podle něj ani neměl zakazovat lety ze severní Itálie. „Zakázat lety, když je tu tolik Čechů, nebylo rozumné. Musí pak cestovat přes Frankfurt, kde mají na velkém letišti větší šanci koronavirus chytit nebo rozšířit diagnózu po Evropě.
K dovršení zmatků vláda o den později otočila a vyjmula z povinnosti nastoupit do karantény mimo jiné právě řidiče autodopravy, kterých je zhruba 80 tisíc. Kvůli tomu, že by zkolabovalo zásobování. To netušila dřív?

Mediální obraz především
Vládě se nepovedl už start, kdy se začala koronavirem vážněji zabývat. Po určitém váhání poslala do Číny zásilku respirátorů a roušek v době, kdy se v této zemi naplno rozjela jejich výroba. Zároveň prudce vzrostla domácí poptávka. Dnes u nás chybějí respirátory a další technické pomůcky dokonce i zdravotníkům, kteří je potřebují nejvíce.
Premiér Babiš se od všech přehmatů odtahuje, protože si nechce kazit mediální obraz. Jeho kabinet mezitím pokračuje v seriálu nesystémových kroků a diletantských chyb, a to i za cenu šíření atmosféry strachu a hysterie.

Zdroj: www.forum24.cz (05:03:11)